Главная Республиканская Украина РесПубліканська Україна Республіка і три громадянських постулата

Main Menu

Ты не один!

Вход на сайт 
Республіка і три громадянських постулата PDF Печать E-mail
Автор: Iron   
12.09.2013 10:37

Автор - Святослав Стеценко

Республіка і три громадянських постулата

ЯК САМЕ БУДУТЬ ВПРОВАДЖЕНІ ГРОМАДЯНСЬКІ ПОСТУЛАТИ

 

На громадянській середі "Поступу" 4.09.13 ми започаткували розгляд і обговорення форм і способів практичного втілення трьох громадянських постулатів.

Нагадаю, що Громадянська республіка це такий суспільний лад, за якого дотримуються три громадянських постулати:

кожен громадянин має право на безпосередню участь в управлінні громадою і державою особисто або через делегування власних повноважень;

кожен громадянин зобов’язаний брати участь в справах держави і громади;

управління країною і громадами здійснюється через систему Громадянських рад делегуванням повноважень знизу до гори, а не виборами.

Ці три громадянські постулати є одним із наріжних каменів Громадянської республіки.

 

 

Який сенс постулатів, для чого вони?

Впровадження громадянських постулатів дає змогу розв’язати дві проблеми, які є невід’ємною вадою усіх попередніх форм суспільного устрою.

Перше. Громадянські постулати відкривають шлях на вершину суспільного і державного управління кожному, хто має до цього здібності, хист і бажання, незалежно від майнового, соціального та інших статусів. Це значно підвищить якість управління,керівниками будуть дійсно найкращі.

Друге. Знімається будь-який антагонізм між органами управління і народними масами, не можна буде звинуватити у власних помилках і вадах якусь напівміфично відокремлену “владу”. Це значно зміцнює суспільство. Однією із головних причин втрати влади режимами Муамара Кадафі в Лівії і Михайла Саакашвілі в Грузії була саме відстороненість значної частини населення від реального впливу на рішення, які приймаються, коли громадяни не ідентифікували себе як носіїв влади, не відчували себе значущими суб’єктами.

Як впровадити три постулати, щоб водночас не зруйнувати управління?

Для впровадження громадянських постулатів потрібно розв’язати низку проблем.

Основних проблем чотири.

1. Некомпетентність широких мас через відсутність твердих базових знань буття суспільства і держави.

2. Безвідповідальність через відсутність безпосереднього зворотного впливу на частину тих, хто голосує, наслідків управлінських рішень.

3. Низький рівень життя, що сприяє маніпулюванню тими, хто голосуватиме ( як зараз).

4. Забезпечення оперативності управління, оперативність делегування і відкликання голосу.

 

Перша і друга проблема обумовлені сучасним станом населення України, загальним низьким рівнем знань суспільства, споживацьким безвідповідальним світоглядом.

Запобіжники від некомпетентності:

1. Нова концептуальна загальна освіта. Це наша програмна вимога. Створення такої системи середньої освіти, яка розкриває і максимально розвиває природні здібності кожного учня, формує знання, уміння і навички, достатні для самостійного трудового життя, дає кожному учню розуміння суспільного ладу, устрою і діяльності громади і держави.

2. Меритократія - вимоги до кваліфікації та/або досвіду тих, хто бере участь в голосуваннях і тих, хто є кандидатами на отримання делегованих голосів, на виборні посади у виконавчій і судовій гілках влади.

3. Обов’язковість відкритих публічних дебатів кандидатів.

Запобіжники від маніпулювання:

1. Концептуальна освіта.

2. Надання політичних прав лише тим, хто виконує обов’язки громадянина.

3. Достатній рівень добробуту громадян.

4. “Прозорість” системи управління.

Що забезпечить оперативність управління:

1. Ступеневе делегування (історичні приклади - римська республіка, махновські вільні ради).

2. Чіткій розподіл компетенції у прийнятті рішень між органами управління, визначені сталі терміни регулярного голосування за склад рад, виборних чиновників, бюджет, зовнішньополітичні союзи, референдуми.

Головне - змінити світогляд широких мас із споживацького холопського безвідповідального на громадянський. Тому повне впровадження громадянських постулатів можливе не раніше, ніж виросте і буде відповідно навчене і виховане нове покоління та стан національного господарства забезпечить достаток кожному, хто чесно працює.

Відповідно громадянські постулати впроваджуватимуться поступово і послідовно.

Із приходом до влади Громадянського уряду до завершення втілення Програми - мінімум триватиме перехідний період від олігархії до Громадянської республіки. Формою правління буде республіканська диктатура. Безпосередньо здійснювати диктатуру будуть усі громадяни. Громадянство буде честю, заслугою, надаватиметься лише тим, хто готовий солідарно діяти заради спільного блага.

За республіканської диктатури права громадянина (брати участь в управлінні на державному і регіональному рівні) мають не всі, але кожен може їх отримати, виконав вимоги до громадянина.

Принципова відміна республіканської диктатури від інших в тому, що вона відкрита, створює відкриті соціальні ліфти, сама прагне перетворитися на громадянську республіку. Виконав вимоги до громадянина - вільно долучився до керівної еліти.

За час республіканської диктатури потрібно сформувати відкриту еліту, яка буде спроможна дієво впливати на суспільство навіть без формальних владних повноважень власним набутим авторитетом.

Громадянські постулати повною мірою спочатку послідовно впроваджуються на місцевому рівні: село, мікрорайон, район. Одразу буде впроваджено делегування голосу з можливістю вільного відкликання або особиста участь у голосуваннях, виборах чиновників: голови виконкому, суддів, шерифа, інших. Розповсюдження практики делегування на місто з районним розподілом, область буде відбуватися “явочним” порядком за готовності до цього усіх менших територіальних одиниць, себто воно може бути не одночасним на всій території країни. Це має бути ініціатива самих територіальних громад.

Чому така послідовність? Тому, що на місцевому рівні є безпосередній зворотній зв’язок, прийняті рішення одразу позначаються на рівні життя громадян. На місцевому рівні зосереджені більшість чинників добробуту пересічної людини: лікарня, освітньо-виховні заклади, комунальне і торговельно-побутове обслуговування, культурні і спортивні заклади, охорона громадського порядку і суд.  У такому разі мусиш мислити і діяти відповідально, узгоджено, солідарно. Хочеш добробуту - приймай відповідальні рішення і дій, шукати винних нема де.

На місцевому рівні є реальна можливість безпосереднього впливу на обраних депутатів або чиновників. Лише такі умови спроможні сформувати відповідальних громадян.

На державному рівні під час республіканської диктатури діє жорстка виконавча вертикаль, яка формується громадянсько-політичною силою, яка взяла владу. Повноваженні і ресурси державного управління і місцевого самоврядування чітко розмежовані.

Протягом перших півроку повноважень Громадянського уряду буде проведена люстрація, побудована нова система управління країною, прийнято республіканське законодавство.

Хто матиме право приймати рішення особисто (безпосередньо голосувати) та бути носієм делегованих голосів? На місцевому рівні - всі громадяни. Так само всі громадяни на районному, обласному і республіканському із загальних питань - бюджету, розподілу у користування спільної власності, соціальної сфери, охорони громадського порядку, екології й таке інше.

Із питань, які вимагають спеціальних знань і досвіду право безпосередньо брати участь в голосуваннях, представляти голоси інших громадян, претендувати на виборні посади матимуть лише ті, хто підтвердив компетентність у тій галузі, за якою хоче брати участь в прийнятті рішень. Підтвердженням такої компетенції може бути освіта, досвід роботи у певній галузі. Підтверджувати компетентність мають громадянські комісії, які діятимуть публічно на громадських засадах на кожному рівні самоврядування і державного управління.

Із досягненням достатнього освітнього, матеріального, світоглядного рівня більшості населення здійснюється поступовий перехід до громадянської республіки через повне впровадження громадянських постулатів, розповсюдження їх на регіональний і державний рівень.

 

Це лише найбільш загальний обрис нашого бачення того, як саме впроваджувати громадянські постулати.

Далі потрібно визначитися з розподілом повноважень і відповідальності гілок влади на кожному рівні самоврядування і державного управління, форми,  способи і процедури їхнього взаємного контролю і контролю з боку громадян. Частина ціх питань вже розглянута в нашій Програмі-максимум, але попереду ще величезна і відповідальна робота.

Запрошую до продовження дискусії тут і на поступовських громадянських середах, слідкуйте за анонсами.


 

Обновлено 12.09.2013 10:48
 
© 2021 Республіканська Партія України (робоча назва) РесПубліка-це рівність и Спільна Справа (Річ) тих, кому не все одно!. Все права защищены.
Joomla! — свободное программное обеспечение, распространяемое по лицензии GNU/GPL.
 

Не молчи!

Расскажи всем!

Опросы

Что Вам ближе по убеждениям и по жизни?